کلکسیون پروفسور فخیمی
Ad
Ad

آمار

مجسمه خیام با چه میزان تحقیق در حول و حوش زندگی عمر خیام ساخته شد؟

شناختی که پیش از کار از خیام داشتم به همین بسنده می شد که وی شاعری است که در دنیا شهره است. بعد از رایزنی هایی که برای ساخت مجسمه خیام با سفارت ایران و ایتالیا داشتم، شروع به تحقیق کردم. تصور من این بود که نباید بدون اطلاعات دقیق کار کرد خصوصا اینکه قرار است این مجسمه در جایی خارج از ایران نصب شود . حدود ۶ ماه در کتابخانه های مختلف برای تحقیق و صحبت با صاحب نظرانی که کارشان تماما مطالعه درباره خیام بود به این نتیجه مرا رساند که خیام تنها یک شاعر نبود و شعر را برای دلش می سرود و اشعارش نیز بعد از حیات وی به چاپ رسید.

ایشان منجم، ریاضی دان، فیلسوف و کسی است که بیش از همه ارزش های انسانی را به خوبی در خود درک کرده بود و آنقدر به خود مسلط بود که می توانست دولت زمان خود یعنی سلجوقیان را با دانشی که داشت تحت سلطه بگیرد. در واقع وی با قدرت ذهنی بالای خود ایده های خود را به آنان دیکته می کرد و آنها تنها مجری بودند .همین باعث شد کارهای ارزشمندی در زمان خود ارائه دهد. ازجمله آنها تقویمی است که خیام کار کرد، تاسیس رصد خانه اصفهان نیز از جمله کارهایی است که به درخواست خیام و با گرد آوری دانشمندان دیگر انجام شد.

گرچه او صاحب نظر است اما در اجرای کار از مشورت آنها بهره می برد. به جرات می توان گفت وی پدر علم است و این شناخت من را نزدیک کرد تا با تصوری متفاوت به سراغ چهره نگاری، مردم شناسی برای لباس، تحقیقات قومی و بومی برای فرهنگی که درآن دوره وجود داشته بروم .

ما حصل تمام این تحقیقات ساخت ۵ ماکت بود که درنهایت با تایید جمع، آخرین ماکت مناسب تشخیص داده شد و با صرف ۲ سال زمان در مرحله تحقیقات به سراغ یافتن جنس اصلی برای ساخت مجسمه در ابعاد واقعی به مرحله اجرایی شدن و عرضه کردن به عرصه اجتماعی رفتم.

چرا به این نتیجه رسیدید این مجسمه را با سنگ بسازید ؟

بهترین موادی که وجود داشت و فکر کردیم مناسب این کار است و می تواند کیفیت شخصیت وی را تعریف کند سنگ بود . در نوع سنگها نیز سنگ سفید به نظرم بهترین بود. برای یافتن این سنگ تمام معادن ایران، مقدونیه، یونان، ایتالیا، چین ، تایلند، افغانستان و … را گشتیم و روی آنها تحقیق کردیم تا به آنچه مد نظر بود برسیم. در نهایت سنگی که می خواستیم در یکی از معادن سنگ ازنای لرستان یافتیم و بعد از آزمایشهای مختلف از نظر پایداری، مقاومت و… سنگ مورد نظر نیز تایید شد. حدود ۸ ماه از تحقیقات گذشت تا در عمق ۲۰۰ متری اولین قطعه سنگ را از معدن استخراج کردیم با وزن تقریبی ۱۸ تن و در نهایت قطعات دیگر هم به دستمان رسید. از آنجایی که مجسمه ای که نصب می شد می بایستی پیامی از ایران داشته باشد سعی کردیم در تمام جوانب مجسمه این مسئله را در نظر بگیریم.

آیا محل نصب مجسمه ها مشخص شده است؟

پیش از این قرار بود در فلورانس باشد اما هنوز هم در حال تحقیق روی این زمینه هستند. در تهران هم قرار است مجسمه در خیابان خیام نصب شود. ضمن اینکه کشورهای دیگری چون روسیه، رومانی ، ارمنستان و… نیز خواهان نصب مجسمه در کشورشان هستند که درمرحله رایزنی قرار دارد.

برای ساخت تمام مجسمه هایتان این زمان را صرف تحقیق می کنید یا به صرف این که قرار است در کشور دیگری نصب شود این کار را انجام می دهید؟

هر حجمی که فضایی را اشغال کند می تواند مجسمه باشد. وقتی از این زاویه نگاه کنید حضور و نیاز جامعه به مجسمه تعریف پیدا می کند در نتیجه بشقابی که می بینید، صندلی که روی آن می نشینید به خودی خود حجمی را اشغال می کنند و مجسمه اند. باید روی طرح اولیه آنها مطالعه شود و درنهایت چون کاربری پیدا می کنند می شود هنر کاربردی؛ اما همه اجسام به نوعی مجسمه هستند و جامعه ما به دلیل نیازی که دارد از تمام زوایا نگاه می کند. اینجاست که ضرورت فایده و بهره وری این کار تعریف پیدا میکند. مجسمه سازی یک فن اصلی و مهارتی است و طراحی صنعتی زیر مجموعه این رشته باید قرار بگیرد، برای هر جسمی که دارای حجم است باید تحقیق کرد وزمان مناسب برای آن گذاشت.

به عنوان استاد و پیشکسوت این عرصه چه تفاوتی بین مجسمه سازان جدید و قدیم می بینید؟

من از سال ۱۳۴۱ تا به امروز هنوز در این رشته شاگردی می کنم و اگر به مقدار تجربه ای که دارم بخواهم نظری بدهم، باید بگویم مجموع کارهایی که ساخته می شود باید حساب و کتابی داشته باشد. یعنی من سازنده با در نظر گرفتن متنی که در دست دارم باید کار درستی ارائه دهم و در نهایت قضاوت را به مردم بسپارم. در نسل قدیم اساتید بیشتر تحقیق می کردند این حرف من بدان معنا نیست که نسل جوان تفکری در پشت آثارش دیده نمی شود، موضوع سر تحقیق بیشتر است. به نظرم خود کار باید حرف بزند. ضمن این که باید دید چقدر مجسمه های جدید مورد توجه مخاطبان قرار گرفته اند، به نوعی مردم با کارهای نازل به یک ساده انگاری رسیده اند و سطح سلیقه شان کاهش یافته است . اصل فرهنگ یک جامعه و کلا دنیا بر پایه خلقت است و هنرمندان باید توانایی شان را ازاین زاویه ارائه دهند و خلق کنند. من اول باید خودم را بشناسم و بعد کارم را به مردم ارائه دهم چرا که مردم نعمت های خداوندی هستند که در این جامعه زندگی می کنند و باید به آنها و شعورشان احترام گذاشت.

به نظر شما مجسمه سازی ما همپای مجسمه سازی در جهان فعالیت می کند؟

ما از هر نظر که نگاه کنید برتریم. وقتی نگاهی گذرا به تاریخمان بیاندازیم، کارهای بسیار قوی و محکمی هستند که می توان پی به قدمت آنها برد. ما حرفهای بسیاری داشتیم، داریم و می توانیم در آینده هم داشته باشیم، اگر ما خودمان را باور نکنیم افراد دیگری که حرف بهتری در جامعه دارند خودشان را نشان می دهند. به نظرم هر انسانی که تحت شرایط خاص قرار می گیرد می تواند خودش را نشان دهد.

  • نویسنده : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۰۷-۱۲-۹۳
  • دیدگاه‌ها خاموش


نظرات بسته شده است.