کلکسیون پنج مجموعه‌دار برتر جهان
Ad
Ad

آمار

۵ مجموعه‌دار برتر جهان

هرچند اطلاع از دارایی و ثروت مجموعه‌داران داخلی و خارجی کار دشواری است و با توجه به راز و رمزهای موجود در زندگی آنها، نمی‌توان دقیقا از دودوتا چهارتای زندگی آنها مطلع شد اما در گزارشی اسامی پنج مجموعه‌دار هنری برتر جهان با مختصری از اطلاعات‌شان منتشر شده است که مطالعه آن برای علاقه‌مندان خالی از لطف نیست.

مترجم شیدا رمزی


۱-‌ هلن و برنارد آرنات  Helen &Bernard Arnault
این زوج معروف‌ترین زوج کلکسیونر منتخب سال ۲۰۱۲ میلادی از سوی موسسه LVMH در جهان هستند که با مجموعه‌ای معادل ۴۱ میلیارد دلار در زمینه قطعات موسیقی و آثار هنری به شهرت رسیده‌اند. این درحالی است که  هلن آرنات که خود نوازنده پیانو است، در زمینه جمع‌آوری این کلکسیون موثر بوده، به صورتی که در سال ۲۰۰۳ کامل‌ترین مجموعه از آثار هنری مور، اندی رائول و پیکاسو را در اختیار داشته است.


۲-‌ دبرا و لئون بلک Debra & Leon Black
لئون بلک به عنوان مدیر شرکت تجاری آپولو گلوبال فعالیت تجاری خود را ادامه می‌دهد و همسرش دبرا نیز یکی از طراحان و سازندگان خیابان برادوی  است. ارزش مجموعه این دو حدود ۳٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی این دو مجموعه‌دار تنها برای تصاحب تابلوی معروف پرنده در آسمان ۲۷میلیون دلار هزینه کردند که در زمان خود به عنوان گران‌ترین معامله بود. لئون که به عنوان یکی از اعضای هیات امنای موزه هنر معاصر است، صرفا برای ساخت یک مرکز هنری در این مجموعه حدود ۴۸میلیون دلار هزینه کرده است.


۳-‌ ادی و الی  براد Edtthe L. & Broad
مجموعه‌داران براد در واقع صاحبان شرکت سان امریکا هستند که میزان دارایی آنها براساس گزارش‌ها ۲میلیارد دلار برآورد شده است. این مجموعه‌داران مشهور بین‌المللی در سال ۲۰۱۱میلادی برای تجهیز و توسعه موزه لس آنجلس همکاری گسترده‌ای داشتند و بخشی از زمین شخصی خود را نیز در این مورد به موزه اهدا کردند. خانواده براد ۲۰۰ اثر هنری از جف کونز، جاسپر جون، اندی رائول و.. را در اختیار دارند که به اعتقاد برخی کارشناسان هنری، نمی‌توان قیمت دقیقی برای این مجموعه تعیین کرد.


۴-‌ پیر چن  Pierre Chen
پیر  چن یکی از مجموعه‌داران معتبر تایوانی و صاحب کمپانی یاگئو در این کشور است. چن به دلیل مجموعه بی نظیر مدرن و پست مدرن خود در زمینه آثار هنری به شهرت رسیده است. این مجموعه‌دار مشهور جهانی کارش را از سال ۱۹۹۰ آغاز کرد و در سال ۲۰۰۸ میلادی ۸/۳ میلیون دلار برای خرید یک تابلوی نقاشی از لویسین فروید به فرانسیس بیکن پرداخت که در زمان خود رکوردی بی سابقه در این زمینه بود. این مجموعه‌دار تایوانی آثاری از اندی رائول و بسیاری از هنرمندان مشهور چین و تایوان را مثل سی تیومبلی در اختیار دارد.


۵-‌ الکساندرا و استیون کوئن  Alexandra & Steven Cogen
خانواده کوئن که به عنوان یکی از مشهورترین کلکسیونرهای آثار هنری از سوی موسسه SAC به دنیای کلکسیون‌ها معرفی شده‌اند، با مجموعه‌ای معادل ۳/۹میلیارد دلار جایگاه مطمئنی برای خود در این زمینه دست و پا کرده‌اند. این خانواده به دلیل سرمایه‌گذاری‌های بسیار گسترده که برای تصاحب آثار هنرمندان مشهور و بزرگ جهان انجام داده‌اند، به شهرت رسیده‌اند و در دنیای کلکسیونرها از شهرت خاصی برخوردارند.
این خانواده کلکسیونر در سال ۲۰۰۹ میلادی با پرداخت ۵/۱۳۷میلیون دلار برای خرید یک تابلوی هنری معروف مربوط به دوران قبل از جنگ جهانی اول در سطح بین‌المللی مطرح شدند و همواره به عنوان مهمان ویژه افتتاحیه نمایشگاه هنر بازل در سوییس در این نمایشگاه شرکت داشته‌اند. البته نباید فراموش کرد که نام این خانواده مجموعه‌دار معتبر بین‌المللی برای خرید ۱۲۰میلیون دلاری یکی از آثار مونه نیز دوباره سر زبان‌ها افتاد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

  • نویسنده : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۷-۹۳
  • دیدگاه‌ها خاموش


نظرات بسته شده است.