کلکسیون دفترچه خاطرات هیتلر
Ad
Ad

آمار

دفترچه خاطرات هیتلرجعل بزرگ قرن ۲۰

گورد هایدمن، خبرنگاری از مجله آلمانی Stern بود که علاقه زیادی به تاریخ آلمان نازی داشت. در یکی از روز های پاییز ۱۹۷۹، از هایدمن دعوت شد تا از نمایشگاه یک کلکسیونر خصوصی علاقمند به جنگ جهانی دوم، بازدید کند. در این نمایشگاه همه چیز وجود داشت، از نامه‌های محرمانه گرفته تا بعضی از نقاشی‌های هیتلر ولی چیزی که توجه هایدمن را جلب کرد دفترچه سیاه‌رنگی بود که صاحبش ادعا می‌کرد یکی از دفترچه‌های خاطرات آدولف هیتلر است.
صراط:، هایدمن شوکه شده بود. تا آن زمان هیچ‌کس حرفی از دفترچه خاطرات هیتلر نزده بود. افکار و احساسات درونی رهبر حزب نازی همیشه برای مورخان معما باقی مانده بودند. هایدمن می‌دانست که این کشف می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین کشفیات قرن بیستم باشد و اگر او بقیه این دفترچه خاطرات را به دست بیاورد، به بزرگ‌ترین خبرنگار قرن تبدیل می‌شود. ولی او می‌بایست اول صحت دفترچه را ثابت کند.

صاحب نمایشگاه ادعا می‌کرد که قرار بوده در پایان جنگ، این دفترچه خاطرات همراه با سایر وسایل شخصی هیتلر با هواپیما به مقر متحدین منتقل بشود اما هواپیما در روستای بورنرزدورف سقوط کرده است. هایدمن به روستای بورنزدورف سفر کرد تا ببیند این داستان حقیقت دارد یا نه. بر اساس گزارشات قدیمی واقعا در سال ۱۹۴۵ یک هواپیما در روستا سقوط کرده بود. همین طور هایدمن مطلع شد که ۲۷ جلد دیگر از دفترچه خاطرات هیتلر، در دست شخصی به نام دکتر فیشر است.

هایدمن موضوع را با روسایش در مجله Stern در میان گذاشت و آنها را تشویق کرد تا تمام دفترچه‌ها را بخرند. بالاخره هایدمن دکتر فیشر را پیدا کرد و دکتر فیشر هم حاضر به فروش دفترچه‌ها شد. مجله Stern، مدت ۱۸ ماه را صرف جمع‌آوری تمام دفترچه‌ها کرد. به طرز عجیبی هر چه قدر که مجله مشتاق خرید می‌شد، دفترچه‌های بیشتری پیدا می‌شدند! بالاخره در سال ۱۹۸۱ مجله ۶۲ جلد از دفترچه‌های خاطرات هیتلر را که بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ نوشته شده بودند، به قیمت ۹٫۹ میلیون مارک (تقریبا ۴ میلیون دلار) خریداری شد.

اما قبل از انتشار داستان، صاحبان مجله باید به طور قطع از واقعی بودن دفترچه‌ها مطمئن می شدند. به خاطر مخفی نگه داشتن موضوع، کلا سه آزمایش روی دست‌خط هیتلر انجام شدند. هر سه آزمایش نشان دادند که دست‌خط دفترچه‌ها با دست‌خطر هیتلر کاملا مطابقت دارد.

بالاخره مجله Stern در ۲۵ آوریل سال ۱۹۸۳ داستان پیدا شدن دفترچه خاطرات هیتلر را منتشر کرد. روی جلد مجله تصویر یکی از همین دفترچه‌های سیاه‌رنگ چاپ شده بود و تیتر “دفترچه خاطرات هیتلر کشف شد” روی آن نوشته شده بود. روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلفی از سراسر دنیا با Stern تماس گرفتند و خواستار خریدن حق و حقوق چاپ دفترچه خاطرات بودند. به نظر می‌رسید که مجله Stern قرار است به یکی از ثروتمندترین مجله‌های دنیا تبدیل شود!

اما بسیاری از مورخان حتی قبل از خواندن دفترچه‌ها به صحت آن شک داشتند. هیچ‌کس از نزدیکان هیتلر، حتی منشی شخصی‌اش، هرگز این دفترچه‌ها را ندیده بود و در گزارشات متعلقات هیتلر هم نامی از آنها برده نشده بود. بعد از منتشر شدن دفترچه‌ها، خیلی‌ها متوجه شدند که بسیاری از اتفاقات دفترچه خاطرات با واقعیات تاریخی مطابقت ندارند.

بالاخره دولت آلمان غربی مداخله کرد و آزمایشات مختلفی روی کاغذ، چسب و جوهر استفاده شده انجام داد. معلوم شد که همه مواد اولیه دفترچه بعد از جنگ جهانی دوم و بعد از مرگ هیتلر تولید شده‌اند و از زمان نوشته شدن متن تنها چند سال می‌گذرد. دفترچه‌هایی که مجله Stern میلیون‌ها فرانک صرف خرید آنها کرده بود، تقلبی بودند!

تحقیقات نشان داد که نام اصلی دکتر فیشر در اصل کانرد کوجو بوده است. کانرد کوجو فردی بود که با جعل کردن مقادیر زیادی از نامه‌ها و مدارک دوران آلمان نازی، ثروت کوچکی برای خودش رقم زده بود. بالاخره معلوم شد که چرا تست دست‌خط هیتلر تقلبی بودن دفترچه‌ها را نشان نداده بود. مجله Stern برای تست از یکی از نامه‌های جعلی کوجو استفاده کرده بود!

هایدمن و کوجو دستگیر شدند و هر کدام به چهار و نیم سال زندان محکوم شدند. کوجو ادعا کرد که هایدمن از تقلبی بودن دفترچه‌ها خبر داشته و بیشتر ۹٫۹ میلیون مارک را بالا کشیده است اما هایدمن می‌گفت که اصلا از جعلی بودن آنها خبر نداشته و تمام ۹٫۹ میلیون مارک را به کوجو داده است. به هر حال بیشتر این پول به دست صاحبان مجله Stern بازنگشت. شاید اگر کمی اشتیاق خود را کنترل می‌کردند و آزمایشات بیشتری انجام می‌دادند، نه تنها این همه پول از دست نمی‌دادند، بلکه آبروی مجله را هم نمی‌بردند!

 
منبع: مشرق
  • نویسنده : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۷-۹۳
  • دیدگاه‌ها خاموش


نظرات بسته شده است.