کلکسیون انجمن مجموعه داران ایران: استاد غلامرضا سحاب
Ad
Ad

آمار

زندگینامه
“غلامرضا سحاب” در فروردین ۱۳۲۷ در تهران به دنیا آمد.وی که اصالتا تفرشی است، دوران ابتدایی و دبیرستان را در مدارس بوعلی و روزبه گذرانید و مدرک دیپلم خود را در رشته ادبی اخذ کرد.


سحاب بعد از گذراندن دوران سربازی ازدواج کرد. وی در سال ۱۳۵۳ در رشته تاریخ در دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته و در سال ۱۳۵۷ موفق به اخذ مدرک کارشناسی در آن رشته شد.

غلامرضا سحاب در خانواده‌ای فرهنگی به دنیا آمده است، پدر بزرگ و پدرش هر دو اهل علم بودند. پدر بزرگ وی که “استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی” نام داشت در سال ۱۳۱۷ معاون کتابخانه ملی بود و بیش از هشتاد جلد کتاب با موضوعات مذهبی، تاریخی و فرهنگنامه نویسی از خود به جای گذاشته است. ابوالقاسم سحاب( پدر بزرگ غلامرضا سحاب) در موضوعات «فرهنگ خاورشناسان»، «زندگی نامه سیدالشهدا(ع)»، «امام جعفر صادق(ع)»، «حضرت عسگری(ع)»، «تاریخ قرآن» و «تاریخ نقاشی در ایران» کار کرد و رییس دانشسرای مقدماتی تهران و یکی از دانشمندان بزرگ عصر خویش بود و در تمام روزنامه‌ها و مطبوعات آن زمان، چون مجله “نور دانش” و “شفق سرخ” و… مطلب می‌نوشت. او همدوره دهخدا و محیط طباطبایی و… بود. وی همچنین جغرافیای کارپنتر را ترجمه کرده که هم به صورت پاورقی در مطبوعات آن زمان به چاپ رسید.

عباس سحاب (پدر غلامرضا سحاب) نیز که پدر کارتوگرافی لقب گرفت در سال ۱۳۰۰ه.ش. به دنیا آمد و عاشق نقاشی و طراحی بود. نقوش و معماری بسیار زیبایی که در مدرسه سپهسالار آن زمان وجود داشت و وی به دلیل مشرف بودن محل تحصیلش-‌ مدرسه علمیه-‌ به آنجا، تحت تاثیر این هنر قرار گرفت و بعدها این تاثیرات در آثارش نیز نمودارشد. …بقیه در ادامه مطلب

استاد غلامرضا سحاب

وی در  ۱۳ سالگی  با راهنمایی معلم جغرافیای مدرسه  علمیه – استاد رهنما- و با تشویق ابوالقاسم سحاب (پدرش) اولین نقشه را ترسیم کرد که نقشه فرانسه بود و اکنون هم موجود است. حدود هفتاد سال پیش از این، عباس سحاب، همراه پدرش برای حروفچینی و تصحیح کتابها و تلیفاتش به چاپخانه‌ها می‌رفت و همین، اساس و پایه شکل‌گیری موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب شد که شهرت بین‌المللی نیز دارد. باتوجه به امکانات آن سالها، نقشه‌هایی که آن زمان به دست عباس سحاب طراحی می‌شد، با استفاده از قلم و مرکب بود. این نقشه‌ها به صورت اوزالید تهیه و بادست رنگ آمیزی می‌شدند.

غلامرضا سحاب می‌گوید: “اولین نقشه‌ای که رنگ شد، در سال ۱۳۳۲ در چاپخانه مجلس بود.” عباس سحاب برای انجام طراحی نقشه و تهیه آن مجبور به مسافرت‌های زیادی شد. وی نقشه‌های هوایی را نامگذاری و با وسایل بسیار محدود و ساده نقشه‌ها را تهیه می‌کرد. با همه مشکلاتی که وجود داشت، نقشه قسمت‌های سواحل شمالی ایران را ترسیم کرد.

سحاب، در ۲۰ سالگی بود که نقشه گرگان و سپس نقشه منطقه سیستان و بلوچستان را تهیه کرد. وی در تهیه نقشه سبک خاصی داشت و آن‌ها را همراه با تصاویر می‌کشید؛ مانند کارتوگراف‌های قرن ۱۷؛ زیرا می‌خواست مردم را با نقشه های جغرافیایی آشنا کند.

***

غلامرضا سحاب، به پرسش های ما درباره نقشه و موضوعات مرتبط با آن پاسخ های جامع وکاملی داد.

-‌ زمانی که نقشه در ایران به وجـود آمد، کشورهای دیگر چقدر در این زمینه پیشرفت کرده بودند؟
متاسفانه ما، در دوره قاجار، لطمه های زیادی خوردیم. در آن زمان کشورهای دیگر خیلی از ما جلوتر بودند؛ زیرا آن‌ها برای تهیه نقشه انگیزه داشتند و این انگیزه است که همیشه انسان را وادار به انجام کاری می‌کند. یکی از این انگیزه‌ها شروع اکتشافات جغرافیایی از قرن پانزدهم،شناخت کشورها و آگاهی برای نفوذ و سلطه بر سایر ممالک دیگر بود. مثلا اسپانیایی‌ها و پرتغالی‌های با قدرتی که در کشتیرانی و دریا نوردی داشتند، سرزمین و جزایر را کشف می‌کردند و برای این کار، نیاز به نقشه داشتند و این مهم‌ترین انگیزه بود. در ایران تا قرن دهم (هـ .ق) کارتوگرافان مسلمان واقعا پیشرفت کرده بودند. مانند ابن حوقل ، خوارزمی ،ادریسی ،جیحانی و دیگران . حتی از نظر چاپ نقشه، اسنادی به دست آمده که نشان می‌دهد در ۱۴۵۰ میلادی، که گوتنبرگ چاپ را اختراع کرد، یعنی بیش از ۵۰۰ سال پیش- در دنیا نقشه‌هایی وجود داشته که به چاپ می‌رسیده و روی آن رنگ می‌گذاشته اند.

-‌ در آن زمان هم نقشه در دست همه مردم بود و همگان دسترسی آسان به آن داشتند؟
در دوران  قاجار،بعداز تاسیس مدرسه دارالفنون، استادانی چون نجم الدوله(عبدالغفار)، قراچه داغی و عبدالرزاق خان بغایری نقشه هایی از ایران و تهران و قاره ها تهیه کرده بودند که به روش چاپ سنگی، چاپ و در تعداد محدودی در دسترس اهل علم قرار می گرفت. پدر من بدعت‌گذار کار، و کسی است که نقشه را بین مردم برد. در سال های قبل از ۱۳۰۰شمسی ،انگلیسی‌ها نقشه‌هایی را درباره ایران تهیه کرده بودند که توسط ارتش برای ملاحظات نظامی به فارسی ترجمه شده بود و در سال ۱۳۱۴ سازمان جغرافیایی تاسیس شد.

در واقع، نقشه بعد از سال  ۱۳۱۵ که پدرم شروع به کار کرد بین مردم آمد و قبل از آن نقشه در انحصار دولت و ارتش و نظامی‌ها بود؛ مثل  اداره جغرافیای ارتش، “ارکان حرب” و… پدرم،ابتدا نقشه تهران و ایران و بعد نقشه‌های اروپا و آسیا و جاهای دیگر را تهیه و به مدارس فرستاد و در دسترس علاقمندان قرار داد.

-‌ قبل از به وجود آمدن نقشه چگونه مرزها را می‌شناختند؟
اصول مرزها از هزاران سال پیش در تمام دنیا به دو صورت بوده یکی «خط الرأس» کوه‌ها و دیگری “خط القعر” رودخانه‌ها. اما چگونگی به وجود آمدن مرز کشورها به صورتی که بشود برایشان شکلی در نظر گرفت ، اینگونه بود. سیم خاردار در آن وقت نبود. وقتی مستعمرات ایجاد شد ، خط‌های فرضی هم به وجود آمدند. مثلا اگر به نقشه ایالات متحده نگاه کنید می‌بینید اغلب خط‌ها ، هندسی و صاف است. اما اساس و پایه مرزها براساس مرزهای طبیعی هم هست. یکی از اشکالات ما این است که مرزبندی کشورها یا استان‌های داخلی براساس قومیت نیست بنابر بعضی دلایل ، برخی استان‌ها روستاهای اطراف را از توابع خود اعلام می‌کنند در حالی که به منطقه آنان مربوط نمی‌شود.

-‌ چرا مرزبندی‌ها باید براساس قومیت‌ها باشد؟
زیرا اساس کار ما بر قومیت است. قومی که در یک جایی ساکنند گسترده‌اند؛ اگر به این‌ها در مقیاس بزرگ‌تر نگاه کنیم منطقه‌ای که ترک یا لرند باید مبنای مرز باشند.
قومیت‌های مختلف دارای سنت‌ها و آداب و رسوم مختلف و ناهمگونند و باید یک مرز مشترک داشته باشند.

-‌ اگر مرزبندی‌ها براساس قومیت باشد، خطر خودمختاری آن‌ها به وجود نمی‌آید؟
خیر. در ایران کسانی که به هر دلیلی و در هرجایی زندگی و براساس قومیت‌ها گسترش پیدا کرده‌اند، درپی امنیت‌اند و این امنیت با استحکام بیشتر تحت لوای اسلام پیش آمده است: آنچه همه را ملزم به یکپارچگی می‌کند، قومیت تنها نیست مهمتر از آن داشتن مذهب و ایدئولوژی مشترک است. ممکن است در بعضی کشورها مثل یوگسلاوی این اتفاق درونشان بیفتد اما در ایران غیر از مساله قومیت، مساله مذهب عامل مهم همبستگی است.

-‌ چرا به این رشته علاقه‌مند شدید؟
معمولا خانواده‌ها، با توجه به هنری که داشته باشد، فرزندان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. در خانواده ما، من همیشه همراه پدرم بودم چون عاشق نقشه بودم. پدرم نیز بسیار

در تهیه اطلاعات جغرافیایی، کار باید گروهی انجام شود و شاید علت تفاوت این کتاب ها با کتاب های دیگرهمین باشد که چند مولف دارند. در اطلس جغرافیا به دلیل قسمت‌های مختلفی که در آن وجود دارد، باید افراد مختلفی هم روی موضوعات آن کار کنند

علاقه داشت که ما به او کمک کنیم زیرا آن زمان سازمان یا نهادی نبود که در این امر کمک حال پدرم باشد. البته به تاریخ هم علاقه داشتم. اما در اصل، تخصص من سه رشته بود، گرافیک، چاپ و کارتوگرافی، که در سومین رشته آثار زیادی هم دارم از جمله فعالیت‌هایم این است که گروهی را تعلیم و از ابتدای کار قلم به دست آن‌ها دادم و ترسیم نقشه و بعد نام‌گذاری روی آن را به صورت عملی و نه فقط تئوری، به آن‌ها آموختم.

-‌ از چه سالی شروع کردید و به چه کارهایی پرداختید؟
از ۱۳۴۰ شروع بکار کردم واز ۱۳۵۷ به بعد، ۳۰ ساله بودم که در ۱۲ دانشجو داشتم و از بین آن‌ها ۲ نفر کارشان بسیار خوب بود و تحت آموزش قرار گرفتند و هم‌اکنون هم مشغول به کارند. تعلیمی که به آن‌ها دادم، به صورت کار عملی بود و با آنچه به صورت تئوری خوانده بودند، بسیار تفاوت داشت. در سال ۱۳۵۷ نقشه ایران را به صورت برجسته‌نما کار کردم، این نقشه با ابتدایی‌ترین وسایل تهیه شد که در نمایشگاه‌های مختلف دنیا مورد تقدیر قرار گرفت.

نقشه دوره های‌ تاریخ ایران را با پدرم کار کردم. تمام فعالیت من از الفبای کار تا چاپ، بسیار پرزحمت و البته نتیجه بخش بود. کار دیگری که آن هم در دنیا مورد توجه قرار گرفت، تهیه نقشه برجسته‌نمای آذربایجان بود که در سال ۱۳۶۳ انجام شد و نیز نقشه تهران شمال را هم به صورت برجسته‌نما تهیه کردم.

-‌ برای انجام کارهایتان بیشتر از چه منابعی استفاده می‌کنید؟
هر دوره فرق می کند. در چند سال اخیر که دسترسی به ماهواره وجود دارد از آن استفاده می‌کنیم، اما قبل از آن به صورت جسته و گریخته از ماهواره پاکستان و در زمان دفاع مقدس که تحریم بودیم، از طریق تصاویر ماهواره‌ای که از طرف استرالیا یا جاهای دیگر به ما می‌رسید، نیازمان تامین می‌شد با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تصویر اصفهان را تهیه کردم. در دوران دفاع مقدس، روی نقشه آبادان کار کردم که در آن برهه زمانی خاص بسیار مهم بود. به طور کلی منابعی که وجود دارند چند دسته‌اند، زیرا نقشه‌ها از نظر موضوع چند گروهند. نقشه‌های آموزشی‌، موضوعی،‌ منطقه‌ای، استانی، نقشه‌های شهری و… که هر یک از این‌ها کار خودش را انجام می‌دهد و نیاز به منبع خاص خودش را دارد. مثلا درباره تهیه نقشه شهری در سال ۱۳۶۲ زمانی که می خواستم برای شهر قم نقشه‌ای تهیه کنیم، از آثار تاریخی عکس گرفتم و برای این که به صورت گرافیک انجام شود، به استادانی مثل استاد اصلان اسدی تحویل دادم. بعد، روی آن را نقطه‌گذاری کردم و بارگاه حضرت معصومه (س) و امامزاده‌هایی را که در آن بود. به وسیله نقطه‌گذاری‌ها نشان دادم. نام‌گذاری آن که تمام شد، تمام نقاطش را با علایم گرافیکی که در دنیا متداول است مشخص و به نمایشگاه‌های مختلف فرستاد، به آلمان، ایتالیا، استرالیا و مکزیک. بعضی از افرادی که در آن نمایشگاه بودند از این که در زمان دفاع مقدس این نقشه تهیه شده تعجب می کردند و من به آن ها جواب دادم که اگر چه کشور ما در حال جنگ است اما کسی کارش را رها نکرده و با هر تخصصی که دارد، به آن پرداخته است. در نمایشگاهی که در ۱۳۶۳ در استرالیا برپا شد، کارهایی از کارتوگرافان بزرگ دنیا وجود داشت و نقشه‌هایی از پدرم را هم در آنجا به نمایش گذاشته بودند که این باعث افتخار من بود و همین طور نقشه برجسته نمای آذربایجان و نقشه قاره‌ها.
نقشه قاره ها را چگونه تهیه می کنید؟
 نقشه های آسیا، آفریقا و اروپا را قبلا اروپاییان تهیه کرده‌اند و ما این‌ها را عینا کارتوگرافی می کنیم البته نه این که صرفا از همان‌ها استفاده شود، بلکه ترجمه و از سایر منابع نیز استفاده می‌کنیم. فونوتیک را در نظر می‌گیریم و به جای اسامی رایج در کشورهای اروپایی، اسامی ای که در ایران رایج است را به کار می بریم و مرزها را رنگ‌بندی می‌کنیم و…

-‌ اختلاف محاسبات نقشه‌ای شما و آنچه برای اولین بار از طریق ماهواره انجام شد، چقدر بود؟
قبل از استفاده از ماهواره-‌ تصاویری که می‌گرفتند از طریق عکس هوایی بود. هر فریمی مثلا ۲۰ کیلومتر بود که کنار هم می‌گذاشتند و نقشه محل را به دست می‌آورند سرعت کار به این صورت بود؛ عکس‌هایی را که می گرفتند، به وسیله یک دستگاه دیگر می‌خواندند و بعد آن را آنالیز می‌کردند. اما ماهواره، هر ۱۴ روز یک بار دور کره زمین می گردد. تصاویر را می‌گیرد و در طیف خودش ثبت می کند. در این طیفی که وجود دارد تهران ۱۰ سال پیش را هم دارد و آماده است. ماهواره‌ها با تصاویر هوایی خیلی متفاوت نبود. اما قبل از تهیه نقشه به وسیله تصاویر هوایی، این کار به صورت مثلث بندی انجام می‌شد. اصطلاحا در کار نقشه‌برداری سه نقطه را مثلث قرار می دادند. عرض و ارتفاع سه کوه را در نظر می‌گرفتند و روی کاغذ آن را شطرنجی و پیاده و سپس روی آن نقطه‌گذاری می کردند. بعد به وسیله قدم شمار و قطب‌نما و زاویه‌ای که پیدا می‌شد، خط می‌کشیدند.

-‌ زمانی که عکس‌های هوایی گرفته شدند چقدر بر نقشه‌هایی که افراد خودشان با وسایل ابتدایی تهیه می کردند منطبق بود؟
دقت عکس‌های هوایی در جزییات بیشتر بود. در تصاویر هوایی و ماهواره‌ای مرزبندی جغرافیایی معلوم نیست و به جز کوه و دریا و زمین چیزی مشخص نمی‌شود. بنابراین ما از تصاویر هوایی و ماهواره‌ای در مرزبندی جغرافیایی استفاده نمی کنیم. اما تصاویر هوایی و ماهواره‌ای در نقشه‌های شهری و استانی بسیار مفید و دقیقند و جزییات را کاملا مشخص می کنند مثل وجود جاده‌ها و خیابان‌های یک شهر. مرز یک قرارداد است مثلا این طرف رود متعلق به یک کشور است و سمت دیگر آن متعلق به کشور دیگر. اما خیابان های داخل شهر به وسیله این عکس‌ها مشخص می‌شوند. در گذشته، برای این که مرزی را مشخص کنند، میل یا سنگ می‌کوبیدند و بروی آن شماره می‌گذاشتند.

مسافت را اندازه‌گیری و مرزها را نشان می دادند مثلا در میل ۹۵۳ باید ژاندارمری قرار می گرفت.

-‌ در استفاده از منابع چقدر وسواس به خرج می‌دهید؟
این موضوع بسیار مهم است، دقت نقشه‌ها روی مقیاس آن‌هاست، مثلا روی یک نقشه، تمام روستاها کار می‌شود که در یک نقشه کوچک‌تر دقت بیشتری می‌طلبد. گاهی روی نام‌گذاری نقشه باید دقت کرد.

بنابراین اگر بخواهیم روی نقشه، فونوتیک و اسم صحیح روستایی را بگذاریم باید منابع مختلفی را ببینیم. بعضی اسم‌ها مثل روستای «حسن آباد» زیاد است اما بعضی دیگر اینگونه نیست و به لحاظ تلفظ مشکل است. راهی که برای حل این مشکل پیدا کرده‌ام، به جز استفاده از کارهایی که استادان بزرگ این فن انجام داده‌اند، پرس‌وجو دقیق از افرادی است که در آن محل زندگی می‌کنند. همین کار را در نام‌گذاری نقشه کشورهای خارجی انجام می دهم. مثلا از فردی آلمانی می‌خواهم کلمه‌ای را که روی نقشه به زبان آلمانی است، تلفظ کند و با همان تلفظ روی نقشه می‌نویسم. در کشور خودمان در مورد اسامی جاده‌ها، کوه‌ها، رودخانه ها و شهرها هم همین کار را می‌کنم. البته بعضی از کلماتی که به زبان و گویش محلی گفته می‌شود را به زبان کتابت آن، در نقشه استفاده می‌کنم. در طول ۴۶ سال فعالیتم در این حوزه، به این نتیجه رسیده‌ام که متعصبترین مردم برای شناخت روستاها و مکان‌های جغرافیای آباء و اجدادشان، مردم ایرانند و برای بسیاری از موضوعات، نقشه مربوط به آن را، خواستارند و به طور خلاصه، مخاطبان ما نه خاص‌اند نه عام بلکه گروه‌های مختلف را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل در استفاده از منابع بسیار حساسم.

-‌ داشتن اطلاعات تاریخی چقدر در ایجاد و طرح نقشه موثر است؟
این دو لازم و ملزوم هم هستند. بستر تاریخ، جغرافیاست و عوامل جغرافیایی است که باعث شکل‌گیری تاریخ می‌شود. این دو در حقیقت یکی هستند و هر دو اهمیت دارند. همیشه در شرایط زمان و مکان هر دو پدیده‌ای به وجود می‌آید. تاریخ زمان است و جغرافیا مکان. تصور رویدادهای تاریخی در شرایط مکانی آن

یکی از مشکلات ما موضوع پخش است. هم موضوع پخش کتاب و هم چیزهای دیگر مثل نقشه. الان بسیاری از شهرستان‌ها و روستاها نقشه ایران را ندارند. شبکه توزیع خوبی نداریم و نقشه در دسترس همه نیست

مقدور است.

-‌ نقشه‌هایی که طرح و تهیه می‌کنید سفارش جایی است یا بنا به خواست خودتان انجام می‌دهید؟
بعضی از نقشه‌ها را سفارش می‌دهند مثلا در نقشه جهان نما، شرکت کشتی ران از ما می خواهد تا خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی را در مسیر هایی که در اقیانوس ودریا می پیماید نشان دهیم. یا این نقشه را به زبان انگلیسی و فارسی تهیه ومسیرها را نقطه گذاری می کنیم یا این که شهرداری نقشه شهری را می‌خواهد که برای توریست‌ها تهیه شود و ما آن را با اطلاعات خاصی که او می‌خواهد و لازم دارد طرح و تهیه می‌کنیم. اما اگر سفارشی نداشته باشیم خودمان بنابر آنچه که جامعه طلب می‌کند نقشه را تهیه می‌کنیم.

-‌ آیا از کشورهای دیگر هم سفارش نقشه می‌گیرید؟
خیر. از کشورهای دیگر سفارشی نداریم. البته ما همان نقشه‌ای را چاپ می کنیم که آلمان تهیه و چاپ می‌کند. اما به لحاظ بعضی از مسایل سیاسی و موضع‌گیری‌های کشورهای خارجی نسبت به ایران، به ما سفارش نقشه نمی دهند. مثلا، زمانی ما خواستیم نقشه‌ای را برای عرب‌ها تهیه کنیم که با کیفیت عالی و ارزان تر از کشورهای اروپایی به دست آن‌ها می‌رسید، اما آن‌ها به این جهت که در نقشه «خلیج فارس» به همان نام نوشته شده بود، از خرید آن سرباز زدند. البته بعد از هشت سال دفاع مقدس و به دلیل ایجاد علاقه بیشتر مردم به مسافرت، تیراژ نقشه در داخل کشور خوب است و سفارش هم داریم.

-‌ سفارش هایی که انجام داده‌اید چقدر مورد تایید سازمان جغرافیای کشور است؟
ما چند سازمان دولتی داریم ، یکی سازمان جغرافیای نیروهای مسلح ، دیگری، سازمان نقشه برداری کل کشور و… در طول این سال‌ها موسسه سحاب و سازمان نقشه‌برداری همزمان کار را شروع کرد. در بخش خصوصی هم موسسه سحاب و موسسه گیتاشناسی مشغول به کارند.

در تمام دنیا بخش‌های دولتی به عنوان سازمان مادر برای بخش خصوصی عمل می‌کنند. مثلا بخش خصوصی هواپیما ندارد که از روی شهرها عکس بگیرد و این کار را بخش دولتی انجام و نتیجه را در اختیارش قرار می دهد.

بنابراین تایید آن‌ها مهم است زیرا ما جزو آن‌ها هستیم و آن‌ها هم ما را تایید می‌کنند، به همین دلیل من در بخش دولتی هم به عنوان مشاور مشغول به کارم و تا مورد تایید نباشم این اتفاق نمی‌افتد. در حاشیه این موضوع باید به مطلبی اشاره کنم، در سال های اخیر متوجه شده ام بسیاری از نقشه‌هایی که ما چاپ می‌کنیم، بدون اطلاع ما به دست اشخاص ناشناس اسکن می‌شود و کنترل آن کار مشکلی است. آن‌ها مورد تایید ما نیستند و ما فقط نقشه‌هایی را تایید می‌کنیم که امضاء خودمان روی آن باشد.

-‌ به تصیح نقشه‌هایی که دیگران تهیه می‌کنند هم پرداخته‌اید؟
بله،‌ گاهی اوقات از وزارت کشور، ‌وزارت راه و… برای ما نامه می‌نویسند که روی فلان نقشه تهیه شده اظهار نظر کنیم. من نقشه را بررسی کرده و اگر اشتباهی داشته باشد، تصحیح می کنم. در این باره باید عرق و تعصب داشت. پدر من اگر در جایی نقشه‌ای را غلط می‌دید، متاثر می شد، اما الآن اهمیت آنچنانی نمی‌دهند.

-‌ این تعصب را چگونه می‌توان ایجاد کرد؟
باید جوانان را با تعصب و حساس به مرزهای جغرافیایی تربیت کرد. من جوانان‌ را دوست دارم. جوانان ما آبدیده‌اند و این به دلیل محرومیت‌ها و سختی‌هایی است که در دوران هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن اتفاق افتاده. جوانان ما می‌توانند در دنیا اثرگذار باشند. جوانان ما باهوشند و با جوانان نازپروده کشورهای اروپایی که همه چیز را راحت به دست می‌آورند قابل مقایسه نیستند؛ بسیار عالی کار می‌کنند. نیاز باعث رشد و بالندگی این جوانان شده، باید این حس و حس تعصب را در آن‌ها بیشتر تقویت کرد.

-‌ چقدر اصرار دارید فرزندانتان در رشته‌ای که شما کار می کنید فعالیت کنند؟ خودشان باید تصمیم بگیرند ودر هر رشته‌ای دوست دارند تحصیل کنند، البته هر سه فرزندم در همین رشته مشغول به کار و به همین رشته علاقه‌مندند.

-‌ به لحاظ کیفیت و قیمت، چقدر روی کارتان نظارت دارید؟
از سال ۱۳۸۴ مدیریت موسسه سحاب را برادرم به عهده دارد. من در قیمت‌گذاری‌ها دخالتی ندارم و فقط بر کارها نظارت می‌کنم. در اصل، کار من در شرایط فعلی مشاوره است. در حال حاضر با چند مرکز کار می کنم مثل دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، کتابخانه ملی وبنیاد ایران شناسی و به کارهای تخصصی این حرفه مشغولم. بنابراین زمان کافی برای کارهای اجرایی ندارم و امور اداری را فرزندانم انجام می‌دهند.

-‌ برای تهیه نقشه چگونه نیازسنجی می‌کنید؟
از چند طریق، یکی اتفاقاتی که در دنیا می‌افتد. مثلا وجود سیل یا زلزله مردم را حساس می‌کند و توقع دارند که موسسات جغرافیایی نقشه آن مکان‌ها را در اختیارشان بگذارد. من به مطبوعات پیشنهاد می‌کنم با موسسات جغرافیایی همکاری کنند و آرشیوی از همه چیز که درباره آن خبر می دهند، داشته باشند. اغلب نقشه‌هایی که در مطبوعات است نقشه‌هایی اند که از سایت‌های مختلف کپی شده و بعضی به زبان فارسی نیست. ما الان باید نقشه‌هایی را داشته باشیم که مردم نیاز دارند. چه از نظر سیاسی و چه از نظر عوارض طبیعی. بنابراین بعضی از این نیازها نقشه‌های آنی و فوری را می‌طلبد. یک سری نیازها، نیازهای دانشگاهی است یا مدرسه ای… که مربوط می‌شود به اطلاعات استاد و معلم مربوطه. این نقشه‌ها آموزشی است. بعضی دیگر نقشه‌هایی است که با توجه به تعداد مراجعه‌کنندگان می‌شود نیازسنجی را انجام داد. برخی دیگر از نقشه‌ها با توجه به نوع سفرهای افراد تهیه می‌شود مثلا اگر کشور مالزی مسافر بیشتری دارد، نقشه مالزی بیشتر به چاپ خواهد رسید. این نیاز، نیاز توریستی است.

-‌ این نیازسنجی جوابگوی مردم است یا این که کمبودهایی را احساس می کنید؟
یکی از مشکلات ما موضوع پخش است. هم موضوع پخش کتاب و هم چیزهای دیگر مثل نقشه. الان بسیاری از شهرستان‌ها و روستاها نقشه های مختلفی از ایران ندارند. شبکه توزیع خوبی نداریم و نقشه در دسترس همه نیست.

-‌ آیا دسترسی اینترنتی به نقشه وجود دارد؟
بله،‌ الان نقشه تهران در گوشی‌های همراه وجود دارد. نقشه های مختلف دیگری هم هست که در اینترنت موجود است که البته در حال شکل‌گیری بهتری است.

-‌ نقشه‌هایی که شما تهیه می‌کنید بیشتر به صورت کتاب است یا پوستر یا مجله؟
من در این مورد ابتکاری به خرج داده‌ام، جعبه‌ای درست کرده ام که به عنوان یک مجموعه‌ در کتابخانه قرار می گیرد. زیرا اگر نقشه به صورت ورق باشد، خراب می‌شود. به جز آن اطلس‌ها هستند که انواع مختلفی دارند از جمله اطلس‌های کتابخانه‌ای، اطلس‌های توریستی یا مرجع که راجع به جهان و ایران است. ‌اطلس‌های خلیج فارس،‌ اطلس‌های کشورها، اطلس‌های جهانی، کتاب‌های راهنما و انواع کم حجم و پرحجم آن و… در هر حال به هر صورتی که تهیه و چاپ شود، این اعتبار نقشه است که باید حفظ شود.

-‌ برای آینده فکر و پروژه خاصی در نظر دارید؟
الان همه رو به شبکه‌های اینترنتی و ماهواره‌ای دارند، البته کتاب و کاغذ همیشه جایگاه خودش را دارد و با ما نزدیکترند. اما دسترسی به سایت‌ها و اطلاعت دیجیتالی هم ارزان است و هم آسان. بسیاری از کارها را می‌شود به صورت دیجیتال انجام داد که استفاده ازکاغذ و چاپ در آن مورد به نظر سخت می‌آید و ما ناگزیریم به این جهت پیش برویم و نمی‌شود برخلاف آن گام برداشت. بنابراین در نظر دارم در این زمینه هم کار کنم.

-‌ ضریب خطا و اشتباه در نقشه‌ها چقدر است؟
ممکن است که خطا پیش بیاید. ممکن است اسمی را روی نقشه با کمی فاصله حتی یک میلیمتر گذاشت که همین باعث اشتباه و خطا می‌شود. البته از ابتدای تهیه نقشه تا انتها چندین بار تصحیح می‌شود. شاید ۱۰ تا ۲۰ بار پرینت یا کپی شود. اما در هر

باید جوانان را با تعصب و حساس به مرزهای جغرافیایی تربیت کرد. من جوانان‌ را دوست دارم. جوانان ما آبدیده‌اند و این به دلیل محرومیت‌ها و سختی‌هایی است که در دوران هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن اتفاق افتاده. جوانان ما می‌توانند در دنیا اثرگذار باشند. جوانان ما باهوشند و با جوانان نازپروده کشورهای اروپایی که همه چیز را راحت به دست می‌آورند قابل مقایسه نیستند

صورت ممکن است اشتباه هم پیش بیاید.

-‌ تا به حال اشتباهی پیش آمده که بخواهید بعد از چاپ و انتشار آن نقشه را جمع‌آوری کنید؟
جمع‌آوری نه، اما در ابتدای کار پیش آمده بود که مجبور شدیم نام کوه دماوند را به دلیل چاپ نشدن روی نقشه با دست روی تعداد زیادی از آن بنویسیم.

-غیر از تهیه نقشه کتاب های دیگر هم تالیف کرده‌اید؟
کتا بی درباره شرح حال پدر بزرگم تالیف کرده‌ام به نام گوهر اندیشه که با همکاری محمدرضا زمانی در سال ۱۳۷۸ تالیف و بعد از فوت پدرم شرح حال اورا نیز تهیه کردم. کتاب فرهنگ جغرافیای جهان راهم کار کرده‌ام.

-‌ کتاب‌ فرهنگ جغرافیای جهان شامل چه چیزهایی است؟
در آن کتاب تمام کشورهای دنیا را شرح داده‌ام که البته کاری گروهی است. در تهیه اطلاعات جغرافیایی، کار باید گروهی انجام شود و شاید علت تفاوت این کتاب ها با کتاب های دیگرهمین باشد که چند مولف دارند. در اطلس جغرافیا به دلیل قسمت‌های مختلفی که در آن وجود دارد، باید افراد مختلفی هم روی آن کار کنند. بسیاری از این تالیفات کارگروهی بوده و من آن را سرپرستی کرده‌ام اما بیشتر تلاشم روی تهیه نقشه است.

-‌ چند ساعت در روز مطالعه می‌کنید؟
نمونه‌هایی از روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌هایی که برای من فرستاده می‌شوند، زیاد است. در سال‌های اخیر کتاب‌هایی را می‌خوانم و هرجایی که به نظرم نیاز به توضیح باشد، در کنارش حاشیه می‌نویسم. غیر از منابع جغرافیایی و نقشه‌ها که از سازمان هاو موسسات مختلف به دستم می‌رسد؛ منابع تاریخ را هم باید مطالعه کنم و روی آن اشراف داشته باشم و همچنین بر روی اسناد هم کار می‌کنم. بنابراین ساعات زیادی را در روز مجبور به مطالعه هستم.

-‌ از نظر شما چه عواملی در گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه موثر ند؟
این کار سهل و ممتنع است. ما روش های مختلفی را در این باره تجربه کرده‌ایم. حدود ۴۵ سال پیش، انتشارات امیر کبیر، گلچینی از کتابها را با کتابخانه اش،۳۰۰ تومان به صورت قسطی می فروخت. زمانی به فروش قسطی کتاب پرداختیم و کتاب های نفیس را خریدند که هنوز بعد از ۴۰ یا ۵۰ سال آن کتاب‌ها موجوداست. زمانی حراجی کتاب درست کردند. گاهی کیلویی فروختند. زمانی وزارت ارشاد سوبسید را در نظر گرفت و کاغذ را در اختیار چاپخانه گذاشت که البته هیچ یک نتیجه‌ای را که باید داشته باشد، نداشت. اما یک روشی در گذشته وجود داشت که به نظرم مفید است. در سال ۱۳۴۲ در مدرسه ابوعلی سینا درس می‌خواندم. استادم می‌گفت باید همه دانش‌آموزان عضو کتابخانه ملی باشند و تا زمانی که کارت عضویت را نداشتیم، نمی‌توانستیم در کلاس درس حضور پیدا کنیم. به نظر می‌آید این روش قابل توجه است. خصوصا در این زمان که موجی پیدا شده برای خرید کتاب های گران قیمت. دیوان حافظ چاپ می کنند و با قیمت‌های بالا به معرض فروش می‌گذارند.
عده‌ای هم برای زیبایی کتابخانه آن را می‌خرند و آن‌ها که سرمایه کافی دارند، سراغ این کتاب‌های می‌روند در حالی که کسانی که اهل علم و دانش هستند، مطلبی را می‌خواهند مطالعه کنند و سراغ کتاب های گران قیمت نمی‌روند. سرمایه‌اش را هم ندارند. بنابراین انتشاراتی سراغ چاپ کتاب های گرانی می‌رود که خریداران سرمایه‌دار طالبند و این باعث تولید کتاب های گرانقیمت می‌شود. ما افراد بزرگی را داشته‌ایم که کارهای بزرگی هم در این راستا انجام داده‌اند.
قسمتی از هزینه انتشارمجله ایران شهرکه از ۸۰ سال قبل چاپ می شود را آقای دکتر محمود حسابی می پرداخت تا مجله ها به قیمت ارزانتری در اختیار علاقمندان قرار بگیرد. . یکی از روش های موثر این است، کسانی که می‌خواهند چیزی را وقف عام کنند هزینه‌ای را برای چاپ کتاب تخصیص دهند تا کتاب ارزان به دست مردم برسد. کتاب را ساده بگیرند نه تشریفاتی؛ اینکه کتاب ساده باشد و آسان و ارزان به دست مردم برسد، روش‌ بسیار خوبی برای ترویج مطالعه است.مانند کتابهای جیبی که قبل از انقلاب به قیمت ۲۵ ریال در کاغذ کاهی چاپ می شدو در اختیار مردم قرار می گرفت و آن ها اغلب، شاهکارهای ادبیات ایران و جهان بودند که حتی در چند مجلد چاپ می شدند.  مطلب دیگری که باید به آن اشاره کرد، غلط بودن سیستم آموزشی ماست. سیستم ترمی واحدی به درد ما نمی خورد. سیستم باید استاد و شاگردی و حوزوی باشد. کتاب را برای کتاب بخواهد و برای یادگیری نه برای مدرک گرفتن.در نظر گرفتن گروه سنی مخاطبان روش دیگری از راه‌های مفید برای ایجاد و انگیزه کتابخوانی در جامعه است پیشنهاد بعدی این است، کسانی که کتاب می خوانند، بقیه را هم برای خواندن کتاب تشویق ‌کنند.
نباید تنها خود فرد استفاده کند. در این صورت مثل کتابخانه‌ای است که حبسش کرده باشند. کتابخوان باید ثمره داشته باشد وثمره عالم،انتشار علمش است. دیگر این که کتاب باید مناسب نیاز افراد باشد مثل کتاب‌های روان‌شناسی، هنری، پزشکی و مذهبی که هر قشری از جامعه بنابر آنچه نیاز دارد کتاب در اختیارش قرار بگیرد. در سفری که به مالزی داشتم،شاهد کتابفروشی‌های بسیار بزرگی بودم. بسیاری از کتاب‌های استاد مطهری ترجمه شده و در آنجا به فروش می‌رسید. دولت باید هزینه کند و از کارشناسان دعوت کند تانیاز جامعه را بشناسد.

-‌ کار چاپ نقشه‌ها با خودتان است یا به انتشاراتی دیگر هم سفارش می‌دهید؟
خودمان چاپ می‌کنیم. زیرا کار تهیه نقشه بسیار تخصصی است و نیاز به دقت زیاد دارد.

-‌ خانواده چقدر به شما کمک می‌کنند؟
همیشه کمک می‌کنند و من هم همیشه دوستشان دارم و همه سعی و تلاشم را برای خانواده‌ام گذاشته ام.

-‌ از کار زیاد شما گله‌مند نیستند؟
هیچ وقت. اساس و پایه زندگیمان بر کار است. همسرم می داند و پذیرفته است که من هیچوقت بی‌کار نبوده و هیچ گاه تعطیلی نداشته‌ام. زیرا به ما یاد داده‌اند،هر روزی که غذا می‌خوری ، باید کار کنی. ما در روزهای تعطیل هم با پدر کار می‌کردیم و امروز فرزندانم،سهیل، امید و نیما سحاب هم در این رشته به کار مشغولند.  همسرم نیز در کارهای نوشتنی و مرتب کردن آن‌ها کمک می‌کند و من همیشه مدیون صبر او هستم.

***

تحصیلات و آموزش
۱- دستیاری پدر-‌ استاد عباس سحاب-‌ پدر کارتوگرافی ایران از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۷۹
۲- دانش آموخته دوره‌های تخصصی چاپ در موسسه ون شو مونیخ آلمان و چاپ افست تهران
۳- گذراندن دوره تخصصی لیتوگرافی تحت نظر استاد موسیس کلانتر یاسن در تهران ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰
۴- اخذ مدرک کارشناسی (لیسانس تاریخ) از دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) سال ۱۳۵۳-‌ ۱۳۵۷
۵- طراح و گرافیست پوستر و آثار هنری
۶- کارشناس اسناد تاریخی و نقشه های قدیمی-‌ خط شناسی

سوابق کاری
۱- کارشناس کارتوگرافی، مدیر تولید، عضو هیات مدیره، رییس هیات مدیره و مدیر عامل موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب به تناوب از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۸۴
۲- طراح و مجری طرح دوستداران جغرافیا در سال ۱۳۶۰
۳- مدیر عامل چاپخانه جغرافیایی سحاب از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵
۴- دبیر بنیاد فرهنگی سحاب از سال ۱۳۷۵ تاکنون
۵- مدیر عامل و نایب رییس انجمن تفرشی‌ها از سال ۱۳۷۳ تاکنون
۶- مشاور سازمان ایرانگردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲
۷- عضو کمیته مشورتی و پایه‌گذار نمایشگاه دایمی نقشه در مرکز جغرافیایی تهران از سال ۱۳۷۵ تاکنون
۸- مشاور بنیاد ایران شناسی از سال ۱۳۷۹ تاکنون
۹- مشاور مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه از سال ۱۳۷۹
۱۰- عضو هیات علمی گروه جغرافیای مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰
۱۱- مشاور کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۸۴
۱۲- مشاور و عضو هیات علمی دانشنامه خلیج فارس وابسته به دایره‌المعارف بزرگ اسلامی از سال ۱۳۸۶
۱۳- مدیر سالنامه و فرهنگ تفرش، فراهان و گرکان از سال ۱۳۷۳ تاکنون

همکاری و شرکت در نمایشگاه‌های جغرافیای در داخل کشور
۱- همکاری در برگزاری اولین نمایشگاه نقشه‌های جغرافیایی، دانشسرای تهران ۱۳۳۹
۲- همکاری در برگزاری اولین نمایشگاه نقشه‌های جغرافیایی ایران و جهان-‌ دانشگاه تهران ۱۳۴۱
۳- همکاری در برگزاری اولین نمایشگاه نقشه‌های جغرافیایی ایران و جهان-‌ دانشگاه ملی (شهید بهشتی) ۱۳۵۱
۴- همکاری در برگزاری اولین نمایشگاه نقشه‌های خلیج فارس-‌ دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه ۱۳۸۳
۵- همکاری در برگزاری اولین نمایشگاه نقشه های قدیمی موزه رضا

 گاهی دقت نقشه‌ها روی مقیاس آن‌هاست، مثلا روی یک نقشه، تمام روستاها کار می‌شود که در یک نقشه بزرکتردقت بیشتری می‌طلبد. گاهی روی نام‌گذاری نقشه باید دقت کرد

عباسی ۱۳۸۳
۶- همکاری در برگزاری اولین نمایشگاه کتاب و سایر نمایشگاه‌ها به مناسبت‌های مختلف در تهران و شهرستان‌ها

شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی
۱- شرکت در کنفرانس بین‌المللی کارتوگرافی I.C.I در شهر پرت استرالیا در سال ۱۳۶۳ و ارایه نقشه‌های ایران و نقشه برجسته نمای آذربایجان که مورد تقدیر و توجه قرار گرفت.
۲- شرکت در نمایشگاه هنر اسلامی در کوالالامپور-‌ مالزی ۱۹۸۵
۳- شرکت در کنفرانس جهانی کارتوگرافی در وین-‌ اتریش ۱۹۸۹-‌ از طرف وزارت علوم .
۴- شرکت در کنفرانس روابط ایران و اسپانیا و سخنرانی در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه در سال ۱۳۸۳٫
۵-شرکت در کنفرانس روابط ایران و پرتغال و سخنرانی در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه در سال۱۳۸۴٫
مسافرت‌های علمی خارج از کشور
۱- مراجعه به کتابخانه‌های اسپانیا در سال ۱۳۵۸ برای اسناد تاریخی خلیج فارس و هنر اسلامی
۲- مراجعه به کتابخانه‌های استانبول، در سال ۱۳۷۲-‌ ۱۳۷۸ برای یافتن اسناد مربوط به نقشه‌های قدیمی ایران و خلیج فارس
۳- مراجعه به کتابخانه‌های سنگاپور و گالری‌های مختلف برای یافتن نقشه‌های قدیمی ایران .
۴- مراجعه به کتابخانه‌های مالزی،  چین و شانگهای،‌ پکن برای یافتن نقشه و کتاب‌های مربوط به ایران-‌ ۱۳۸۳

همکاری در تهیه فیلم مستند با سیمای جمهوری اسلامی ایران
۱- تدوین فیلم تاریخ کارتوگرافی در سال ۸۳ با شبکه چهار-‌ متن فیلم و منابع آن به زبان انگلیسی از شبکه جام‌جم پخش شد.
۲- متن فیلم جغرافیای عشق-‌ شرح زندگی استاد عباس سحاب پدر کارتوگراف ایران
۳- همکاری با آقای مشیری کارگردان فیلم در مورد فیلم «آخرین باران سال»،‌ شرح زندگی دکتر محمدحسن گنجی.
۴- همکاری با آقای مشیری کارگردان فیلم زندگی «دکتر عبدالکریم قریب‌گرکانی»

کارهایی منتشره -‌نقشه، کتاب، اطلس به صورت طراحی، سرپرستی و نظارت در کار
الف-‌ طراحی، سرپرستی، نظارت
۱- اولین نقشه برجسته نمای جمهوری اسلامی ایران (طراحی و ابتکار) در سال ۱۳۵۷ به مقیاس ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ :۱ به قطع ۱۲۰*‌۱۰۰ به متن فارسی و انگلیسی و چاپ آن در آلمان روی پلاستیک.
۲- طراحی -‌سرپرستی، نظارت و چاپ اولین نقشه برجسته نمای تهران شمال در سال ۱۳۶۲ به مقیاس ۲۵۰٫۰۰۰ :۱ به قطع ۹۰*‌۶۰ به متن فارسی
۳- طراحی -‌ سرپرستی، نظارت و چاپ اولین نقشه برجسته نمای آذربایجان (شمال غربی ایران) به مقیاس ۵۰۰٫۰۰۰ :۱ به قطع ۱۰۰*‌۱۳۰ ساتیمتر

کارهای گروهی
تحت سرپرستی و نظارت و چاپ:
الف: دوره نقشه‌های برجسته نمای طبیعی قاره‌های سحاب ون شو
شامل نقشه‌های قاره آسیا، اروپا، آفریقا، امریکای شمالی، امریکای جنوبی، اقیانوسیه، جهان نما به اندازه‌های ۱۴۰*‌۱۰۰ -‌۷۰*‌۱۰۰ که به متن فارسی برگردانده شده. این نقشه‌ها قبل از آن در آلمان چاپ می‌شد و بعد از گرفتن امتیاز فیلم‌های برجسته‌نمای آن، تمام کارها در سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۵ در ایران در موسسه جغرافیایی سحاب انجام گرفته است.

ب: دوره نقشه‌های سیاسی قاره‌های جهان
شامل نقشه‌های قاره آسیا، اروپا، افریقا، امریکا شمالی، امریکای جنوبی، اقیانوسیه و جهان‌نما به اندازه‌های ۱۴۰*‌۱۰۰ و ۷۰*‌۱۰۰ با متن فارسی ونقشه های جهان نما با متن انگلیسی. تمامی کارهای این مجموعه در ایران تحت نظارت، طراحی و سرپرستی ایران از سال ۱۳۷۴ تا ۷۸ در موسسه جغرافیایی سحاب انجام گرفته است.

ج: نقشه تهران، با متن انگلیسی و فارسی به صورت جداگانه به قطع ۹۰*‌۶۰ سانتیمتر-‌ ۱۳۵۵
نقشه تهران و اطراف، با متن انگلیسی و فارسی به صورت جداگانه به قطع ۹۰*‌۶۰ سانتیمتر-‌ ۱۳۵۶
نقشه استان‌های کرمانشاه، همدان و غرب ایران، همراه با درج مطالب و آثار تاریخی-‌ ۱۳۵۷
نقشه استان زنجان، نقشه شهر زنجان، نقشه شاهرود و استان سمنان-‌ ۱۳۵۸
نقشه شهر آبادان ۱۳۵۷
نقشه‌های ایران و تقسیمات کشوری به ابعاد مختلف از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۳٫
نقشه مرز ایران و عراق-‌ ۱۳۶۳ در قطع ۷۰*‌۱۰۰
د: طراحی، سرپرستی، نظارت بر:
نقشه شهر قم در سال ۱۳۶۲ با آثار تاریخی و طراحی جدید
نقشه شهر شیراز در سال ۱۳۶۳ با آثار تاریخی و طراحی جدید
نقشه شهر اصفهان در سال ۱۳۶۸ و ۱۳۷۰ با آثار تاریخی و طراحی جدید
نقشه تهران منطقه‌ای در سال ۱۳۷۰ به قطع ۱۴۰*‌۱۰۰
نقشه منطقه‌ای تهران ۷۰*‌۱۰۰
نقشه گردشگری تهران در سال ۱۳۸۲ به سفارش فرودگاه امام خمینی(ره)
نقشه گردشگری ایران ۱۳۸۳
نقشه گردشگری تهران به مشخصات و آثار تاریخی به سفارش وزارت ارشاد، سال ۱۳۷۰
هـ: نقشه جهان‌نما با متن فارسی به قطع ۷۰*‌۱۰۰ و ۱۴۰*‌۱۰۰ به سبک جدید مشابه نقشه‌های جهانی
کارهای منتشره نقشه کتاب، اطلس به صورت طراحی، سرپرستی و نظارت در کار
۱- نظارت و طراحی بر اجرای نمودار تاریخی ایران و جهان، نگاهی تطبیقی به رویدادهای تاریخی و تمدن اقوام از آغاز تاکنون به قطع ۲۰۰*‌۱۴۰ سانتی‌متر، تالیف استاد علی اکبر محمودیان ۱۳۶۵
۲- همکاری با پدر-‌ استاد عباس سحاب-‌ در تهیه پیش‌نویس و چاپ دوره نقشه‌های تاریخی ایران از زمان هخامنشیان تا زندیه در طول ۲۷ سال (۱۳۷۸-‌۱۳۵۱) شامل ۱۶ قطعه نقشه که قطع هر یک ۷۰*‌۱۰۰ سانتی‌متر است.

کار گروهی
همکاری در تدوین، تهیه نقشه‌ها و تنظیم آثار زیر
۱- فرهنگ جغرافیایی جهان برای اولین بار در سال ۱۳۵۷ همراه با ۱۲۰ نقشه کشورهای جهان
۲- اطلس ایران و جهان به قطع جیبی به متن فارسی و انگلیسی
۳- اطلس عمومی ایران و جهان
۴- اطلس خلیج فارس چاپ‌های متعدد-‌ جلد اول ۱۳۵۰‌- جلد دوم ۱۳۵۵و‌ جلد سوم ۱۳۷۳
۵- اطلس خط، طراحی و جمع‌آوری خطوط و همکاری با پدر-‌ استاد عباس سحاب-‌ در تنظیم اطلس خط که یکی از مجلدات چهارده قرن هنر اسلامی است-‌ چاپ ۱۳۸۳
۶- اطلس فولاد مبارکه، اطلس کاربری و پوشش اراضی
۷- اطلس کاربری و پوشش اراضی کشاورزی استان گیلان و مازندران، سفارش وزارت کشاورزی
۸- اطلس کاربری و پوشش اراضی کشاورزی استان اصفهان، سفارش وزارت کشاورزی

چاپ و طراحی
چاپ نسخه برابر اصل نقشه‌های قدیمی به شرح زیر و تنظیم و ارایه آن برای اولین بار در ایران
۱- نقشه تهران در زمان ناصرالدین شاه، به قطع ۱۲۰*‌۱۲۰ -‌ ترسیم استاد عبدالغفار نجم‌الدوله-‌ ۱۳۲۸ قمری (۱۹۱۰ میلادی) چاپ ۱۳۶۳
۲- نقشه دارالسلطنه اصفهان-‌ ترسیم سیدرضا خان در سال ۱۳۰۲ شمسی-‌ ۱۹۲۳ میلادی.
۳- نقشه دارالسلطه تبریز-‌ ترسیم محمدرضا قراچه داغی-‌ ۱۲۹۷ قمری‌ (۱۸۷۹ میلادی)
۴- نقشه ایالت فارس-‌ ترسیم حاج میرزا حسن حسینی فسایی ۱۳۱۳ قمری (۱۸۹۵ میلادی)
۵- نقشه تهران و اطراف (زمان احمدشاه)-‌ ترسیم استاد عبدالزراق بغایری-‌ (۱۳۲۸ قمری (۱۹۱۰ میلادی)
۶- نقشه استان اصفهان-‌ ترسیم استاد عباس سحاب-‌ ۱۳۳۲ شمسی (۱۹۵۳ میلادی)

چاپ تصاویر ماهواره‌ای
چاپ تصاویر ماهواره‌ای ایران -‌ متن فارسی و انگلیسی-‌ ۷۰*‌۱۰۰ -‌ سال۱۳۸۰
برای اولین بار در ایران، شهر اصفهان -‌ ۷۰*‌۵۰ -‌ سال۱۳۸۲
منطقه شمال خلیج فارس و آبادان-‌ ۷۰*‌۵۰-‌ سال ۱۳۸۱
شهر تهران-‌ ۹۰*‌۶۰ -‌ سال ۱۳۸۲
خلیج فارس، فارسی و انگلیسی-‌ ۷۰*‌۱۰۰ -‌ سال ۱۳۸۲

طراحی و چاپ آثار زیر که هم ردیف بهترین کارهای کارتوگرافی جهان تنظیم و اجرا شده‌اند
۱- نقشه کشور قبرس به قطع ۷۰*‌۵۰، سال ۱۳۸۲ با متن فارسی و انگلیسی
۲- نقشه کشور آلمان به قطع ۷۰*‌۱۰۰، سال ۱۳۸۴ با متن فارسی
۳- نقشه کشور افغانستان به قطع ۷۰*‌۱۰۰، سال ۱۳۸۴، با متن فارسی و انگلیسی

کتاب گوهر اندیشه
شرح حال استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی، کار مشترک اینجانب و آقای محمدرضا زمانی در مزاری-‌ ۱۳۷۸
کتاب جغرافیای عشق
شرح حال استاد عباس سحاب به نام جغرافیای عشق کار شرکت اینجانب و آقای محمدرضا زمانی در مزاری-‌ ۱۳۷۸
کتاب سالنامه تفرش
جمع‌آوری اطلاعات، طراحی، تنظیم و چاپ سالنامه یا فرهنگ تفرش و آشتیان -‌ فراهان از سال ۱۳۷۳ تاکنون به مدت ۱۴ سال

نقشه «ایران در سال ۱۷۲۴»
چاپ نقشه ایران به قطع ۶۰*‌۵۰ مربوط به سال ۱۱۳۷ قمری زمان شاه سلطان حسین برای دایره‌المعارف بزرگ اسلامی برای انتشار و توزیع آن در سراسر جهان به خاطر نام خلیج فارس

  • اپراتور : مدیر سایت
  • تاریخ : ۰۷-۱۰-۹۳
  • برچسب ها


نظرات بسته شده است.