کلکسیون انجمن مجموعه داران ایران: زندگینامه دکتر محمد رهگشای
Ad
Ad

آمار

محمد در سال ۱۳۳۲ در شهر بادرود به دنیا آمد و تا مقطع سیکل در این شهر به تحصیل پرداخت به علت کمبود امکانات و عدم مقاطع تحصیلی بالاتر به ناچار به تهران سفر نمود و در دبیرستان تهران مشغول تحصیل شد وی در سال ۱۳۴۹شاگرد ممتاز پایتخت میشود و به علت علاقه به رشته زمین شناسی ،آن رشته را انتخاب نموده و در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل میشود و در سال ۱۳۵۴ فارغ التحصیل میشود.

۱۱۱

در همان سال (۱۳۵۴)موفق میشود از دانشگاه لویی پاستور فرانسه پذیرش بگیرد و جهت ادامه تحصیل به کشور فرانسه میرود و موفق میشود در زمان کمی کارشناسی ارشد ودکترای خود را در رشته زمین شناسی گرایش پترولوژی و زمین شناسی اقتصادی در دانشگاه فرانسه بگیرد.و در سال ۱۳۵۸به عنوان استاد دانشگاههای فرانس مشغول تدریس میشود.به علت فعالیت تحقیقاتی فراوان و نبوغ خاص ایشان در سن ۳۳ سالگی موفق به دریافت درجه دکترای اتا (Eta)که همان درجه دکترای دولتی در فرانسه میباشد میرسد و به عنوان جوان ترین پرفسور این رشته در کرسی صاحب نظری می نشیند.

پرفسور در سال ۱۳۶۷ به عنوان استاد ممتاز دانشگاههای فرانسه برگزیده میشود .او در سال ۱۳۶۰ در فرانسه با خانم میریام گوتس ازدواج میکند ،خانم گوتس دارای درجه دکترای حقوق تجارت میباشد که در حال حاضر مدیر موسسه زبان فرانسه که تحت نظرفرانکو فونی جهانی است ،فعالیت میکند.خانم گوتس مشاور حقوقی سابق وزارت صنایع و معادن ایران بوده که به زبانهای فرانسه ،انگلیسی و آلمانی مسلط بوده و در حال حاضر مدرس زبانهای یاد شده نیز میباشد.

حاصل ازدواج این دو استاد فرزندان سه قلو میباشد که یکی از آنها با کمال تاسف در کودکی فوت نموده و سیروس و ندا در حال حاضر دانشجویان IT هستند که در مقطع دکترا در دانشگاههای کانادا و فرانسه مشغول به تحصیل میباشند.

دکتر رهگشای در سال ۱۳۷۲ به علت عشق وافر به وطن و میهن وارد کشورش و زادگاهش شده و به عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر تهران در می آید و بعد از مدتی به عنوان استاد دانشگاه شهید بهشتی انتخاب  میگردد.دکتر علاوه بر اینکه کارشناس رسمی دادگستری در معادن و زمین شناسی است تا بحال ۱۲۰مقاله بین المللی را به قلم خود نوشته و در ۳۰ مقاله داخلی به عنوان برترین مقاله شناخته شده اند و تعداد زیادی از مقالات ایشان به عنوان مقالات پر استناددر مجلات علمی بین المللی (ISI)به چاپ رسیده است.

ایشان در علم خود ،بارها به عنوان استاد راهنمای  دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاههای ایران و دانشگاههای بین المللی خارج از کشور بوده و به عنوان داور پایان نامه های دکترا در بیشتر دانشگاههای دولتی ایران حاضر شده است.

علاقه دکتر و همسرشان به بناهای تاریخی و نگهداری از میراث فرهنگی و تاریخ گذشتگان باعث شده سرا موزه رهگشا را در منزل پدری تاسیس کنند و علاوه بر تعمیر منزل در حفظ آثار فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی کوشا باشند.

 سرا موزه رهگشا که در آن اشیاء قدیمی و سنتی نگهداری میشود ، در نگاه اول نمایشگاهی از نقشه واقعی منازل بادرود در گذشته است .دکتر رهگشا و همسرشان از سال ۱۳۷۲ شروع به تعمیرات سرا موزه نمودند و در سال ۱۳۷۵ تعمیرات اساسی به پایان رسید و در پنج سال اخیر توانسته به شکل جالب و هنرمندانه ای خود را برای بازدید زائران و مسافران و گردشگران داخلی و خارجی نشان دهد.

  • اپراتور : مدیر سایت
  • تاریخ : ۰۷-۱۰-۹۳
  • برچسب ها


نظرات بسته شده است.